Csillagvizsgáló és az erődök városa
Időpont: 2024. január 14.
Utazás: autóbusszal
Találkozás: 6.45 órától a Népliget Hell Miksa sétánytól (Elnök utcával szemben, Planetárium mellett)
Indulás: 7.00 órakor
Komárom egy olyan sajátos fekvésű település, melyet, a határt is jelentő Duna választ ketté. Északi, nagyobb része a határrendezés során ma már Szlovákiához, míg a déli városrész Magyarországhoz tartozik. A napóleoni háborúk idején a császár ide menekül családjával. Itt döntötte el, hogy Komáromot a Birodalom legerősebb katonai erődrendszerévé kell kiépíteni, alkalmassá kell tenni egy 200 000 fős véderő befogadására. És felépül Közép-Európa legnagyobb újkori erődrendszere, mely magába foglalja a Csillagerődöt, a Monostori Erődöt és a Nagyigmánd felé vezető út mellett az Igmándi Erődöt, valamint Komarno területén az Új erőd is a rendszer részét képezi.
Napunkat a Szlovákiai Ógyallában (Hurbanovo) kezdjük, ami legrégebbi szlovákiai csillagvizsgálóról lett híres Dél-Szlovákiában. Ógyalla központja parkosított részén található a legrégebbi és legismertebb szlovák csillagvizsgáló. Története 1871-ben kezdődött Dr. Mikuláš Konkoly-Thege hozzájárulásával, aki az egész vagyonát, házát, kertjét és az observatórium berendezését 1899-ben az államnak adományozta. A mai observatórium dolgozói kutatással, neveléssel és oktatással is foglalkoznak. A csillagvizsgáló a nyilvánosság számára is elérhető. Nappal, de éjszaka is megfigyelhető a csillagos égbolt.
Utunkat Komárom felé folytatjuk ott megismerkedünk az erődök világával. Az erődöket osztrák hadmérnökök tervezték, a kor legmodernebb építészeti és hadászati elvei alapján, melynek egyik, és egyben a legnagyobb tagja, a Monostori erőd megújultan várja látogatóit. A klasszicista stílusú hadtörténeti műemlék lenyűgöző látványt nyújt hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, a védműveket borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével. A látogatás során több kiállítást is láthatunk. Többek közt Hadászati kiállítást, Kenyérmúzeumot, de egykori lakóinak életébe is bepillanthatunk.
Továbbutazunk a Csillagerődbe, melynek elődje a török kori Szent Péter palánk, az Öregvár keleti bástyájával szemben fekszik. Pállfy Miklós főkapitánysága alatt, 1568-ban kezdték építeni. 1586 nyarára készültek el a 100-100 lovas befogadására képes hídfők A török harcok elmúltával az erődrendszer elvesztette fő funkcióját, ezért elhanyagolták. A Csillagerőd felújítása lehetővé tette a budapesti Szépművészeti Múzeum több mint százéves gipszmásolat-gyűjteményének a bemutatását. Az 1896-ban alapított múzeum a megnyitásakor, a 20. század első évtizedében, több mint ezer darabbal, az antikvitástól a reneszánszig terjedő időszak jelentős szobrászati alkotásainak másolatával rendelkezett. Az 1920-as évektől a másolatgyűjtemények fokozatosan vesztettek népszerűségükből, így a második világháborút követően a gipszöntvényeket nem védték és nem állították helyre: több évtizedes hányattatás várt rájuk. Visszaérkezés Budapestre 20.00-21.00 óra körül. Belépő: kb. 5 euro/ fő + kb. 6.000,- Ft/fő
Részvételi díj: 15.990,- Ft/fő
Fix ülőhely: 2.000,- Ft/fő
A program változtatásának jogát fenntartjuk!!!
Jegyfoglalás
🍪 Az oldal sütiket használ a felhasználói élmény fokozása céljából. Az elfogadom gombra kattintva elfogadja az adatvédelmi tájékoztatót.